Gradska biblioteka

U Žepču je, još u austrougarskom periodu, točnije 1880 godine, uspostavljeno čitalačko društvo od 30 članova prije nego je to učinjeno u mnogo većim gradovima u BiH.

Do 1991. g. žepačka biblioteka se svrstavala među bogatije na području Zeničke regije, ali je vliki dio knjižnog fonda uništen te je 1995. g. iznosio svega 8000 knjiga.

U poslijeratnom periodu biblioteka je egzistirala pod okriljem Doma kulture, da bi 2003 godine, u istoj zgradi, počela samostalan rad kao Javna ustanova.

Do početka 2005 g. knjižni fond je obogaćen te je, sveukupno, iznosio 10 227 knjiga, što kupljenih, što doniranih.

Trenutno stanje u J.U. «Opća biblioteka» Žepče je 12 314 knjiga iz svih oblasti, ponajviše prilagođenih potrebama čitalaca školskog uzrasta.

Pored uobičajenih zadataka rada ovakve Ustanove osnovana je ove, 2005 godine, Zavičajna zbirka zavidnog knjižnog fonda pisaca sa žepačke općine i likovnih ostvarenja ovdašnjih umjetnika, koja je u začetku.