Predstavljeno treće izdanje Kronologije žepačkog kraja 1458.-2018. godine

U organizaciji Općine Žepče i Općinskog  načelnika Mate Zovko upriličena je promocija trećeg dopunjenog i prerađenog  izdanja „Kronologije žepačkog kraja 1458.-2018. godine“  čiji je autor prof.Franjo Marić, rođeni Žepčak, sa adresom u Zagrebu. Radi se o monografiji koja ima 1000 stranica i devet glavnih poglavlja i sadrži kronološke podatke i događaje koji su obilježili život stanovništva Žepča  iz doba Osmanlija, Austro- Ugarske, Kraljevine Jugoslavije, Nezavisne Države Hrvatske, komunističke Jugoslavije, domovinskog rata kao i oni nastali poslije rata., propraćene s više od 1800 ilustracija u boji  , preko 50 grafikona i dijagrama te nekoliko zemljovida, a sve je to potkrijepljeno sa više od 1850 bilješki. O knjizi su govorili autor Franjo Marić i promotor knjige Ilija Barešić, pomoćnik načelnika za društvene djelatnosti i opću upravu. Prije toga velikom broju okupljenih obratio se općinski načelnik Mato Zovko koji se prije svega zahvalio autoru na velebnom djelu sa kojima se  mali broj gradova i općina može pohvaliti da na jednom mjestu ima sakupljenu svoju povijest i sadašnjost koje ostavlja budućim generacijama. Podsjetio je na veliki jubilej koji slavi općina Žepče i to 560 godina od prvog do sada poznatog pisanog spomena imena  Žepča , 14.listopada 1458. godine u čiji spomen je i nastalo ovo kapitalno djelo. Poželio je autoru knjige još puno ovakvih djela te  da mu nikada ne ponestane snage i volje da piše o Žepču , a ujedno je pozvao sve ostale a posebno mlade generacije da nastave istraživati žepačku povijest i pisati o njoj za sve druge koji budu dolazili. U knjizi se nalaze prvi put podaci iz najstarijeg osmanlijskog katastarskog popisa iz 1468/69 koji se odnosi na Žepče  kao i podaci prema popisu bosanskog  sandžaka iz 1604 te podaci biskupskih i drugih izvješća o žepačkom kraju iz davnih vremena. , najvise podataka je preuzeto iz crkvenih šematizama koji su objelodanjeni u razdoblju 1836-2015. godine.  Autor Franjo Marić je naglasio kako ova knjiga može biti dobar temelj povjesničarima za istraživanje dalje i dublje povijesti ovog kraja. Više od petsto različitih knjiga, dokumenata, isprava, svjedodžbi, arhiva iz različitih europskih gradova i izvora preslikano je u knjigu. Moderatorica promocije bila je Dijana Martinović iz ureda za opću upravu i društvene djelatnosti općine Žepče.