Žepče odabrano među 18 općina i gradova za 1. fazu implementacije Projekta općinskog okolišnog i ekonomskog upravljanja (MEG)

Na prvom sastanku Projektnog odbora Projekta općinskog okolišnog i ekonomskog upravljanja (MEG), predstavljena je lista partnerskih općina i gradova koji će biti podržani u okviru projekta. MEG projekt financira Vlada Švicarske, a za implementaciju je odabran Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini (BiH). Kao nova inicijativa u oblasti lokalne samouprave, MEG će pružiti podršku lokalnim vlastima kako bi unaprijedile svoje demokratsko upravljanje i osigurale kvalitetno i efikasno pružanje usluga, sa težištem na sektore privrede i okoliša.

“MEG je sveobuhvatan projekt: on je strateški i praktičan; oslanja se na snažnu predanost partnerskih općina i gradova, te istovremeno predstavlja i najveći iznos bespovratnih sredstava koje je Vlada Švicarske osigurala za jedan projekt u BiH. Implementacija ovog projekta predstavlja veliki izazov za sve nas”, rekla je Regula Bäbler, savjetnica za lokalnu upravu, migracije i razvoj u Ambasadi Švicarske u BiH.

Projektni odbor je informiran o metodologiji i procesu odabira partnerskih općina i gradova te je upoznat i sa listom od 18 izabranih partnerskih jedinica lokalne samouprave, uključujući: Tešanj, Teslić, Žepče, Bosanska Krupa, Gračanica, Gradiška, Prijedor, Sanski Most, Cazin, Velika Kladuša, Bihać, Doboj, Kalesija, Tuzla, Gradačac, Prnjavor, Kozarska Dubica, i Kostajnica. Ove općine i gradovi će biti grupirani u dva geografska klastera, i to sjeverozapadni, koji uključuje Unsko-sanski kanton i širu regiju oko Prijedora, te sjeveroistočni koji obuhvata širu regiju Doboja i Tuzle.

Tokom prve četverogodišnje faze projekta, pružit će se podrška organima lokalne vlasti u unapređenju kvaliteta i dostupnosti javnih usluga i infrastrukture za najmanje 700.000 građana, među kojima su i socijalno najugroženije kategorije stanovništva. Osim toga, planirana je i suradnja sa privatnim sektorom u svrhu podrške otvaranju novih radnih mjesta. Budžet za prvu fazu projekta iznosi približno 21 milion konvertibilnih maraka.

Aplikaciju za ovaj javni poziv za Općinu Žepče pripremala je Razvojna agencija Žepče.