Unapređenje lokalne samouprave i javnih usluga doprinosi boljem kvalitetu života građana u BiH

Na konferenciji pod nazivom „Unapređenje lokalne samouprave i pružanja usluga u Bosni i Hercegovini: Postignuća i budući pravci razvoja lokalne samouprave u BiH“koja je održana u utorak u hotelu Bristol  Sarajevo, organizirano je zvanično potpisivanje sporazuma između 18 općina koje su odabrane u prvoj fazi projekta okolišnog i ekonomskog upravljanja (MEG) i predstavnika financijera i implementatora Veleposlanstva Švicarske u BiH i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u BIH UNDP . U ime općine Žepče pismo namjere je potpisao općinski načelnik Mato Zovko koji se zahvalio donatorima i izrazio spremnost da Općina Žepče nastavi sa reformom lokalne uprave i kreiranjem poslovnog okruženja koje je u interesu domaćih i stranih investitora koji posluju ili planiraju otvoriti svoje biznise u općini Žepče.  Ispred donatora čestitke su uputile gđa Barbara Datwyler Sheuer , direktorica za suradnju Veleposlanstva Švicarske u BIH i gđa. Sezin Sinanoglu, rezidentna predstavnica UNDP BIH. One su, između ostalog,  izrazile nadu da će se u odabranim općinama dogoditi još veći napredak te da će mnoge Općine postati ili potvrditi svoju poziciju lidera.U BiH nam trebaju primjeri dobre prakse, osobe  i  institucije  koje mogu nove europske principe uspješno  uključiti  u domaće zakone i prakse. Očekujemo da ćemo među ovim općinama, načelnicima i njihovim timovima prepoznati uspješne vođe koje će uz podršku projekta nastaviti da razvijaju svoje sredine i donose boljitak svojim građanima kroz pružanje kvalitetnih usluga u okolišnom i ekonomskom sektoru , kazano je između ostaloga na konferenciji u Sarajevu. U okviru konferecnije  održana je prezentacija rezultata Projekta integriranog lokalnog razvoja (ILDP) koji  je implementira u dvije faze od 20107. do 2016. godine i obuhvatio 40 općina u BIH. O projektu ILDP su govorile Adela Pozder Čengić, voditeljica Sektora za ruralni i regionalni razvoj UNDP BIH i Aida Laković Hošo, voditeljica projekta UNDP BIH, a u panel diskusiji sudjelovali su Milanka Šopin , pomoćnica ministra u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave RS, Nijaz Avdukić, pomoćnik direktora Federalni zavod za planiranje razvoja, Ivana Mišković, Kanton 10, Edis Dervišagić, načelnik općine Gradačac i Alma Zukorlić , programska službenica Veleposlanstva Švicarske u Bih.  Projekat MEG predstavio je Goran Štefatić, voditelj projekta MEG a u panel diskusiji sudjelovali su Drago Bundalo, načelnik Općine Kostajnica, Fuad Alić, ditektor JP Vodovod i kanalizacija Gračanica i Srećko Bajić, programski službenik Veleposlanstva Švicarske u BIH. Novi Projekat općinskog okolišnog i ekonomskog upravljanja (MEG), predstavlja daljnje aktivnosti na jačanju lokalne samouprave i pružanja javnih usluga u odabranim općinama  i gradovima u BiH. Tokom prve faze MEG projekta, vrijedne oko 12 milijuna dolara, bit će pružena podrška lokalnim vlastima u unapređenju kvaliteta i dostupnosti javnih usluga i komunalne infrastrukture, te poboljšanje uvjeta  života za najmanje 700.000 građana. Posebna pažnja će biti posvećena socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva. Planirana je i podrška za više od 500 kompanija te kreiranje oko 180 novih radnih mjesta.