Općina Žepče proslavila je svoj dan, 14. listopada, a program obilježavanja ponudio je niz raznovrsnih sadržaja. Središnji događaj programa obilježavanja Dana općine bila je svečana sjednica Općinskoga vijeća kojoj su nazočili predstavnici federalne, županijske vlasti, predstavnici kulturnih i vjerskih ustanova, direktori javnih poduzeća te drugi uzvanici.
Sjednica je počela intoniranjem himne BiH i minutom šutnje za sve žrtve prirodne nesreće u našoj zemlji.
Sjednicu je otvorio predsjedavajući Općinskog vijeća Žepče Edin Šišić koji je ukratko podsjetio na povijesni dio naše općine, naglasivši da datum od prvog pisanog spomena imena Žepče slavimo kao Dan općine, već 17 godina.
Dodao je “da u moru sivih vijesti kojima smo svakodnevno izloženi, činjenica da općina Žepče ide naprijed, da je izrasla u jednu multikulturalnu sredinu doista ohrabruje….Njegujmo suživot, poštujmo jedni druge i učinimo sve da Žepče bude jedno od najprivlačnijih mjesta u Bosni i Hercegovini!” -poručio je pored ostalog predsjedavajući Šišić.
Svoj govor je završio porukom ” Ukoliko ne budemo spletkarili jedni drugima, ukoliko ne budemo podmetali jedni drugima, i ukoliko budemo solidarni jedni s drugima u dobru i zlu, te ako shvatimo da nam je suđeno da živimo zajedno sigurno će nam svima biti bolji i ljepši život!” – zaključio je predsjedavajući Šišić čestitajući svim Žepčankama i Žepčacima i onima koji Žepče nose u srcu 14. oktobar/listopad Dan općine Žepče.
U svom govoru načelnik općine Žepče Mato Zovko osvrnuo se na proteklih 365 dana istaknuvši kako je u posljednjih godinu dana realiziran niz važnih projekata ponajprije infrastrukturnih koji će poboljšavaju kvalitetu života svih stanovnika općine Žepče.
“Sve što radimo, radimo s ciljem da naše Žepče bude mjesto kojim se svi možemo ponositi i mjesto gdje naši mladi žele ostati” kazao je Zovko. Osvrnuo je se i na nekoliko ključnih stvari u protekloj godini. – Počevši od gospodarstva mogu reći da općina Žepče broji oko 6000 zaposlenih. Dostigli smo godišnji izvoz od 137 milijuna, uvoz je 131 milijun, fiskalni promet u 7. mjesecu ove godine je iznosio 55 milijuna, broj tvrtki 300, obrta i radnji 450, raznih poslovnica i organizacija 230. Za samozapošljavanje u ovoj godini, dodijeljena su sredstva od 101.500 KM, za 24 nova obrta, istaknuo je. Također, grade se i proširuju i poslovne zone. – Izgradnja poslovnih zona i konkretno nove poslovne zone Radovlje jedan je od ključnih razvojnih projekata. Proteklih godinu dana samo u PZ Radovlje je uloženo 496.133,36 KM. Uz postojeće poslovne zone Goliješnica-Lug, XP Centar, Donja Golubinja, Begov Han i Ljeskovica, te industrijsku zonu Polja, gradnja nove poslovne zone Radovlje predstavlja ekonomsko širenje općine s ciljem poticanja gospodarskog rasta i stvaranja novih radnih mjesta. Paralelno širimo i poslovnu zonu Polja, kazao je Zovko dodajući kako je ulaganje u poljoprivredu neizostavan dio. – Registriranih poljoprivrednih gazdinstava u Žepču je 2500, a poljoprivrednih obrta 159. U ovoj godini je izdvojeno 190.000 KM za poticaje i subvencije u poljoprivredi i sva sredstva su u cijelosti isplaćena iz proračuna općine, istaknuo je između ostaloga. Vrlo aktivno se radi i na pronatalitetnoj politici. – S ponosom mogu reći da se u Žepče vraćaju mlade obitelji, što nije zanemariva brojka. Dodjeljujemo novac za samozapošljavanje mladih i stambenu izgradnju. Kada je riječ o stambenoj izgradnji samo u ovoj godini je iz proračuna općine dodijeljeno 250.000 KM. Osigurana su sredstva i za pomoć pri spremanju u školu za obitelji s troje i više djece, sufinanciramo dječje vrtiće…
Inače, kontinuirano se ulaže i u projekte koji obuhvaćaju sve dobne skupine, od mladih do starijih, osiguravajući time ravnomjeran razvoj i podršku cijeloj zajednici. Potpisani su ugovori o dodjeli novca za 12 projekata Omladinske banke Žepče u 2024. u vrijednosti od 35.701 KM. Također, u suradnji s FZZZ provodi se projekt „Pomoć u kući“ četvrtu godinu za redom, a posvećen je pružanju skrbi i njege starijim osobama. U ovoj godini projekt je dodatno proširen u odnosu na prethodnu godinu i obuhvaća 78 korisnika i ukupno 14 zaposlenica. Pokrenut je i novi, sličan projekt u suradnji s Vladom RH pod nazivom „Povećanje kvalitete života socijalno ugroženih invalidnih osoba treće životne dobi“ na razdoblje od 12 mjeseci i obuhvaća pružanje pomoći u kući za 60 korisnika. Treći projekt “Starenje i zdravlje”(2021-2024) implementiramo u suradnji sa Švicarskim Crvenim križem i Crvenim križem Općine Žepče. U sklopu proslave dana općina 17.10. održat će se gospodarski forum “Budi IN” na temu inovacija, a dan kasnije 18.10. večer gospodarstvenika – dodao je načelnik Zovko, čestitajući na kraju svim Žepčankama i Žepčacima Dan općine Žepče.
Dan općine sa govornice su čestitali izaslanik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto Mate Lončar i Dženana Čišija ministrica financija u Vladi ZDŽ.
Svečanoj sjednici su nazočili brojni domaći i strani gosti među kojima veleposlanik RH u BiH, Ivan Sabolić, ministar pravde BiH Davor Bunoza, ministar pravde u Vladi FBiH Vedran Škobić, Zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Dario Knezović i Josip Martić, izaslanik predsjedateljice Vijeća ministara Mate Lončar, ministri u Vladi ZDK Dženana Čišija, Adnan Šabani i Mirza Mušija, predstavnici prijateljskih općina te vjerskih zajednica.
Ove godine zbog prirodne nesreće koja je zadesila dijelove naše zemlje i u kojoj je život izgubilo 26 osoba, dok se neki još uvijek vode kao nestali, odlučeno je da u službenom dijelu proslave Dana općine Žepče neće biti zabavnih sadržaja poput “Ribarske večeri” koja se tradicionalno održava na Dan općine, a odgođena je i proslava 50. obljetnice KUD-a “Slovo o Žepču” koja je trebala biti upriličena kroz “Multietničku smotru folklora”.