Dana 26.10.2021. godine općinski načelnik Mato Zovko, zajedno sa pomoćnikom za opću upravu i društvene djelatnosti općine Žepče Ilijom Barešićem, primio je u najavljeni prijateljski posjet učenike SMŠ Žepče koji su bili sudionici programa „Youth leadership program 2021“ uz prisustvo ravnatelja škole Adila Gačića i profesorice Engleskog jezika Almire Suljić.
Ambasada SAD-a u BIH organizirala je putovanje u SAD za tri srednje škole s prostora naše države, Žepče, Bijeljinu i Tešanj, kroz sudjelovanje u spomenutom programu. Koncept programa temelji se na odabiru učenika iz srednjih škola koji dobro poznaju engleski jezik, koji imaju formirane ideje kako doprinijeti perspektivnosti zajednica u kojima žive, te kako potaknuti aktivizam mladih.
Učenici SMŠ Žepče su prije putovanja u SAD prošli kroz tri oblika selekcije, te je od dvadeset učenika koji su se prijavili, priliku za putovanje dobilo njih šest u trajanju od tri tjedna.
Općinski načelnik je pozdravio učenike, kao i ostale prisutne, te se zahvalio svima koji su organzirali sudjelovanje naših učenika u programu, te istakao da će Općina i dalje uvijek pomagati učenike i škole, pa tako i u aktivnostima kao što je ova.
Ravnatelj SMŠ Žepče zahvalio je Načelniku na prijemu, te se zahvalio na pomoći i odobrenju koje je Općina Žepče dala za realizaciju programa.
Učenici su prezentirali Načelniku svoja iskustva, od poziva za sudjelovanje, pa do povratka u BIH. Pored još uvijek svježih i pozitivnih dojmova koje su učenici stekli o mentalitetu Amerikanaca, ali i načinu rješavanja određenih problema, učenici su domaćinima programa prezentirali probleme s kojima se oni susreću kao mlade osobe u BIH, te prezentirali i rješenja za koja oni osobno smatraju da će biti učinkovita. Najveći dio boravka u SAD-u učenici su proveli u gradu Dejtonu gdje su lokalnim političarima prezentirali spomenute probleme. Zbog svog dobrog angažmana u programu, učenici su dobili obećanje od rukovodstva grada Dejtona, da će doći i posjetiti Općinu Žepče, kao i njihovu školu. Plan koji učenici nastoje realizirati sastoji se od formiranja kluba mladih, zbližavanja učenika kroz organizaciju radionica, prenošenja iskustva o društvenom aktivizmu mladih iz SAD-a, te motiviranja mladih iz BIH da se aktiviraju u rješavanju društvenih pitanja.
Kao svojevrstan zadatak, učenici trebaju implementirati program u roku od 6 mjeseci, u čemu će imati pomoć od strane Ambasade SAD-a, a što ujedno predstavlja i zadnju fazu projekta.