U Žepču je predstavljen projekt prekogranične suradnje pod nazivom „HEARTS – Healthcare Equity and Access for Resilient Targeted Support“ financiran u sklopu INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027. Radi se o projektu koji osigurava jednak pristup zdravstvenim uslugama za sve ranjive skupine u prekograničnom prostoru. Nositelji projekta su pet institucija iz BiH, Hrvatske i Crne Gore, a u fokusu je poboljšanje uvjeta za socijalizaciju i rad s djecom s poteškoćama u razvoju. Vrijednost projekta je 1,7 milijuna eura i provodit će se slijedećih 30 mjeseci.
Razvojna agencija Žepče, jedan od partnera na projektu, bila je domaćin prve kick off konferencije kojoj su nazočili predstavnici partnerskih organizacija Centar za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko srijemske županije, Razvojna agencija Vukovarsko srijemske županije, Udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju Podgorica, JU Dom zdravlja sa stacionarom Žepče, predstavnici općinske uprave na čelu sa općinskim načelnikom Matom Zovko, ministrica zdravstva u zeničko-dobojskoj županiji Aida Salčinović sa suradnicima, predstavnici osnovnih škola i predškolskih ustanova, Centra za djecu i odrasle s posebnim potrebama kao i predstavnici nevladinih organizacija koje skrbe za djecu i omladinu s posebnim potrebama iz Žepča, Zavidovića i Zenice. Tijekom konferencije govorilo se o problemima u zdravstvenoj skrbi djece s poteškoćama u razvoju u projektnom području kao i primjerima dobre prakse koji su još uvijek rijetki ali ih treba pozdraviti i nastojati „prenijeti“ u ostala projektna područja.
Aktivnosti projekta obuhvaćaju opremanje prostora i nabavku opreme u cilju boljih uvjeta rada stručnih osoba koje skrbe za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju. Jedna od značajki projekta jeste formiranje mobilnih timova stručnih osoba koje će u područnim ambulantama raditi s djecom ali i roditeljima u prepoznavanju problema kod djece koja imaju poteškoće u razvoju.
Jedan od problema sa kojima se susreću sve zdravstvene ustanove jeste pasivnost roditelja kao i nepriznavanje problema koje ima njegovo dijete. Projektom će se nastojati aktivnije educirati cijela lokalna zajednica, a posebno roditelji da što ranije prepoznaju problem kako ne bi bilo kasno za intervenciju kada dijete već krene u školu.
Planirana oprema za žepački Dom zdravlja sa stacionarom omogućiti će pružanje kvalitetnijih usluga prema djeci sa poteškoćama u razvoju, kroz opremanje Centra za ranu intervenciju a planirana je nabavka Neurofeedbacka, digitalnog logopedskog seta, opreme za senzornu sobu, play attention programa i nabavku informatičke opreme za stručno osoblje koje će raditi s djecom. Pored postojećeg osoblja zaposliti će se još jedan psiholog i logoped koji će raditi s djecom i na terenu, odnosno u područnim ambulantama u Ozimici, Begov Hanu i Željeznom Polju.
Prema riječima ravnateljice dr. Tanje Radoš Kosić planirane aktivnosti bi trebale dovesti do poboljšanja zdravstvene skrbi za djecu u tim područjima. „To je važno jer će im na taj način biti omogućen pravovremeni pristup potrebnoj medicinskoj njezi“, zaključila je Radoš Kosić. Direktorica Razvojne agencije Žepče Branka Janko smatra da ovakav pristup pridonosi smanjenju zdravstvenih nejednakosti i poboljšanju kvalitete života lokalne zajednice. „Treba svakako pratiti provedbu i učinke ovih aktivnosti te utvrditi jesu li one dovoljne za adekvatno zbrinjavanje zdravstvenih potreba djece u ruralnim krajevima“ kazala je Janko. Općinski načelnik Mato Zovko izrazio je zadovoljstvo novim projektom prekogranične suradnje koji se provodi u općini Žepče i jedan je od ukupno pet EU projekata u kojima je sudjelovala Općina Žepče i Razvojna agencija Žepče. „Provedba aktivnosti koje poboljšavaju pristup i kvalitetu zdravstvene skrbi za djecu u ruralnim područjima svakako zaslužuje ponos i priznanje“, zaključio je Zovko.
Projekt je odobren za financiranje u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027. Trajanje projekta je 30 mjeseci, a ukupan proračun za sve projektne partnere iznosi 1.716.255,00 €, od čega EU financira 85% dok 15% sufinanciraju partneri na projektu.