Danas, 29. travnja 2025. godine, u sali Općinskog vijeća Žepče upriličeno je potpisivanje ugovora s 20 korisnika kojima su putem Javnog poziva dodijeljeni plastenici površine 100 m², opremljeni sustavom za navodnjavanje, sadnim materijalom (paprika, paradajz, krastavac, patlidžan), kristalonima te dodatnom opremom za sadnju. Projekt je proveden u okviru inicijative „Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plastenicima“.
Današnjem potpisivanju ugovora nazočili su općinski načelnik Mato Zovko, savjetnica za poljoprivredu Luca Dunđer i viši stručni suradnik za poljoprivredu Marin Buljeta. U uvodnom dijelu, Luca Dunđer je predstavila tehnički tijek provedbe javnog poziva, te uputila korisnike u daljnje korake. Također je, u ime Povjerenstva za bodovanje i ocjenu pristiglih prijava, čestitala odabranim korisnicima i poželjela uspješan početak plasteničke proizvodnje. Povjerenstvo za odabir korisnika činili su predstavnici Općine Žepče i Muslim Aid Association.
Općinski načelnik Mato Zovko u svom obraćanju naglasio je važnost ovakvih projekata i poručio: „Kad nešto obećamo, to i uradimo. S ovim projektima poboljšavamo stanje na cijelom terenu. Sport, kultura, poljoprivreda, gospodarstvo, iz koje god oblasti projekt bio sve uzme puno vremena, ali je lijepo kad se posao završi. Raduje me kad naši građani imaju dodatne prihode. Ako mi ovakve projekte ne odradimo dobro, nemojte nam više nikad ništa povjeriti… Najbitnije je da se javljate na naše pozive i da ima kandidata koji su spremni raditi.“
Ovaj projekt se realizira u partnerstvu Općine Žepče i nevladine organizacije Muslim Aid Association (MAA), na temelju modela sufinanciranja prema kojem Općina Žepče sudjeluje s 50% troškova, MAA s 40%, dok korisnici participiraju s preostalih 10%. Ukupni trošak jednog start-up paketa iznosi 3.700,00 KM, a ukupna vrijednost projekta za 20 plastenika je 74.000,00 KM.
Cilj projekta je poticanje samozapošljavanja i ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba, kao i mladih u dobi od 18 do 35 godina s područja općine Žepče, koji imaju pristup poljoprivrednom zemljištu – bilo vlastitom, obiteljskom ili zemljištu u zakupu – u neposrednoj blizini stambenog objekta.
Općina Žepče i Muslim Aid Association godinama uspješno surađuju na sličnim projektima. Prva suradnja započela je 2017. godine, kada je na javni poziv pristiglo 36 prijava, potom 2020. s 25 prijava, dok je na ovogodišnji javni poziv zaprimljeno čak 58 prijava. U svakom od ovih projekata plastenici su dodijeljeni za 20 odabranih korisnika.
Kroz ovakve i slične projekte, Općina Žepče nastavlja stvarati uvjete za održiv ruralni razvoj, poticanje poduzetništva u poljoprivredi te pružanje konkretne podrške najugroženijim skupinama stanovništva.