U nazočnosti 24 vijećnika i vijećnice, 3.rujna 2024.godine, održana je 36. redovita sjednica Vijeća na kojoj je razmatran dnevni red od 9 točaka, a to su:
- Polugodišnje financijsko izvješće za 2024. godinu
- Izmjene i dopune Proračuna općine Žepče za 2024. godinu
- Usvajanje Izvješća Povjerenstva za dodjelu javnih proznanja općine Žepče po raspisanom natječaju za 2024. godinu
- Prijedlog Odluke o promjeni statusa nepokretnosti
- Prijedlog Odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom KO Žepče – van
- Prijedlog Odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom KO Žepče – van
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalnoj izmjeni Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Nezira (Zaha) Bronja
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalnoj izmjeni Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Nesiba Husičić i „Hunes“ d.o.o.
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalnoj izmjeni Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Vinka (Jozo) Marić.
Prije usvajanja zapisnika s prethodne i dnevnog reda današnje sjednice, u dijelu predviđenom za vijećnička pitanja i inicijative, prvi je pred vijećnike izašao općinski načelnik koji je imao potrebu da informira Vijeće o problemu s vodosnabdijevanjem na području općine s posebnim naglaskom na vodovod Lug-Brankovići-Goliješnica i dio Ljubatovića.
Zovko je kazao da je prema Općini još 2007. godine krenula inicijativa predstavnika mjesnih zajednica i mještana koji su tada tražili da se riješi pitanje vodovoda u navedenim naseljima.
“Tada su nas uvjeravali da voda tu leži u podzemnom jezeru, prema njihovim informacijama koje su dobili od nekih istraživanja i stručnjaka koji su tvrdili da vode u tom jezeru ne može nestati! Mi smo kao Općina ušli s njima u tu investiciju, zadužili smo naše Komunalno poduzeće da gospodari navedenim vodovodom, ali kao što vidite, vode ne može nestati se pokazalo kao neistina. Još prošle godine u ljetnom periodu voda je tu nestala, a vidite i ove godine kakvo je stanje. Dakle, na njihovu inicijativu i zahtjev mi smo s njima ušli u rješavanje tog vodovoda koji se pokazao kao neadekvatan. Mi smo, da nisu tako zahtijevali, mogli tražiti druga rješenja i ulagati novac u druge izvore poput starog izvorišta Grab koji je prije 60-tak godina doveden u školu i područnu ambulantu, i koji i po ovoj suši nije presušio. Sve u svemu, ovo pitanje ćemo morati rješavati i tražiti alternativna rješenja vodoopskrbe kako nam se ovakve situacije više ne bi ponavljale” kazao je Zovko.
Vezano za Gradski vodovod, dodao je da uprava Komunalnog poduzeća od njega ima punu podršku u provođenju redukcija, jer smatra da grad ne smije ostati bez vode.
Zbog dugotrajne suše i smanjenja dotoka vode na vodozahvatima ova je godina posebno izazovna i teška za sve nas jer izdašnost Ravne rijeke je kritična, a i Ograjina je skoro presušila-kazao je Zovko i dodao da veliki problem u opskrbi vodom uzrokuju i kvarovi, koji su česti u sušnom periodu zbog slijeganja i pucanja zemlje, a što doprinosi velikom gubitku vode. Ove godine smo u sanaciju vodovodne mreže uložili preko 200.000 KM, sanirali smo tri velika kvara gdje su se gubile velike količine vode kod Mahnjače, Lamele i u Novom Naselju-zaključio je.
Vijećnica Slavica Andrić Šajinović je imala inicijativu za postavljanje zaštitne ograde na M-17.1 u Orahovici kod Društvenog doma i inicijativu da se raspored redukcija Komunalnog poduzeća objavi 24 sata prije kako bi korisnici mogli napraviti minimalne zalihe za osnovne higijenske potrebe.
Vijećnik Nermin Bečić je imao inicijativu za postavljanje ležećeg policajca u Begovom Hanu kod samostalne trgovinske radnje “Samir” i drugu, da se što prije riješi problem sa psima lutalicama.
Inicijativu za rješenje problema sa psima je imao i vijećnik Goran Jurić, dok je druga njegova inicijativa bila prema PU Žepče da se pojača kontrolni nadzor željezničkog mosta u Bistrici gdje pojedinci s kamionom dovoze i deponiraju komunalni otpad zbog čega mještani ne mogu proći do svojih njiva.
Dvije inicijative je imao i vijećnik Elvis Botić, prva je, kao i kod prethodnika bila vezana uz rješenje problema sa psima lutalicama, a druga prema PU Žepče da u jutarnjim satima osiguraju policijsku patrolu kod semafora u vremenu kada velik broj djece ide do zgrade nove Osnovne škole Žepče, a i brojni građani na posao.
Prva točka današnje sjednice je usvojena jednoglasno, a prezentirao ju je pomoćnik načelnika Službe za gospodarstvo i financije Namik Maličbegovi. Prema podacima Službe, prihodi proračuna za prvi šest mjeseci tekuće godine ostvareni su u iznosu od 6.576.228 KM ili 50% od planiranog na godišnjoj razini. Porezni prihodi su ostvareni u u postotku od 54%, a neporezni u postotku od 37%,prihodi od namjenskih sredstava 58%, vlastiti prihodi 68%, a tekući transferi i donacije u iznosu od 50%. Kada su u pitanju rashodi, oni za prvih šest mjeseci iznose 6.665.719 KM, tako da je u ovom izvještajnom periodu ostvaren tekući deficit u visini 89.492 KM.
Maličbegović je pojasnio i drugu točku dnevnog reda koja je usvojena s 21. glasom za i 2 protiv, zaključivši da su Izmjene i dopune Proračuna Općine Žepče planirane zbog uvećanog ostvarenja namjenskih prihoda (prihoda viših razina vlasti) i nenamjenskih prihoda (prvenstveno prihoda od poreza na dohodak i PDV-a) Do porasta namjenskih prihoda najviše je došlo zbog uspješno realiziranih prijava nadležnih službi Općine na javne pozive ministarstava Kantona, Federacije i Vlade RH na temelju kojih je došlo do potpisivanja i realiziranja ugovora za kapitalne projekte – kazao je Maličbegović.
Kao treću točku, vijećnice i vijećnici su danas podržali Izvješće Povjerenstva za dodjelu javnih priznanja općine Žepče po raspisanom natječaju za 2024. godinu, koje je predložilo da se odbije jedina prispjela prijava za priznanje „Plaketa općine Žepče“ jer nije ispunjavala zakonom predviđene uvjete koji su propisani za to priznanje. Ova točka je usvojena s 21. glasom za 1. protiv i 2 suzdržana.
Do kraja sjednice su jednoglasno usvojene i preostale točke dnevnog reda koje su se odnosile na promjenu statusa nepokretnosti, prodaju zemljišta neposrednom pogodbom i izmjenu regulacionog plana grada.