Ovih dana mnogi sebi daju za pravo da komentiraju i iznose neistine odnosno da „probleme“ dječjeg vrtića „Don Ivica Čondrić“ adresiraju na općinu Žepče, iz tog razloga osjećam potrebu zbog šire javnosti da se oglasim.“
Općina Žepče i tadašnja vlast je odmah nakon rata prepoznala potrebu i problem nedostatka dječjeg vrtića jer je među rijetkim koja tu ustanovu nije imala.
U to poslijeratno vrijeme kad novca nije bilo niti za osnovne potrebe, okrenuli smo se za traženje donatora.
Općinski načelnik zajedno sa Župnim uredom Sv.Ante u Žepču i tadašnjim župnikom pokojnim Josipom Mikićem ostvarili smo kontakt sa Caritasom Italije . Postigli smo Sporazum da Općina osigura zemljište i svu infrastrukturu, a Caritas će financirati izgradnju Vrtića.
Dana 12.05.1997.godine otvoren je Dječji vrtić Don Ivica Čondrić i od tada neprestano funkcionira.
Iako je Općina tada izrazila želju da se Vrtić da njoj na upravljanje Donator je odlučio da se dodijeli Vrhbosanskoj Nadbiskupiji a oni su dali na upravljanje Župnom uredu Sv. Ante u Žepču.
Od dana otvaranja Dječjeg vrtića do danas njegov rad se sufinancira iz Općinskog Proračuna (27 godina).
Danas u Žepču rade tri predškolske ustanove odnosno vrtića: Don Ivica Čondrić, Mumi i Madagaskar. Također radi kreativna udruga „Ivančica“ u Lug-Brankovići i Udruga „Dječji osmjeh“ Žepče koji su registrirani za rad sa djecom uz simbolično sufinanciranje Općine.
Ne ulazimo u poslovanje vrtića niti je to naša obveza ali ne prihvaćamo da se određeni problemi adresiraju na Općinu odnosno Općinskog načelnika.
Pritisak je od strane „dušebrižnika“ da Općina mora povećati izdvajanje novčanih sredstava za Dječji vrtić Don Ivica Čondrić i ako je planirano povećanje sa 105.000,00 na 125.000,00 KM za sva tri vrtića.
Imamo i onih koji prigovaraju i „ismijavaju“ Općinu zašto nije izgradila novi vrtić a ne razmišljaju da bi time ugrozili rad ovog vrtića (a naprijed je navedeno da smo izgradili vrtić 1996/1997.)
Navest ću primjer općine Tešanj, oni imaju 12 privatnih vrtića a na godišnjem nivou izdvajaju 32.000,00 KM, a po saznanju plaća se više nego u Žepču.
Zašto se nitko ne upita kako ostali roditelji rješavaju čuvanje djece na cijelom području Općine i koliko plaćaju čuvanje, a njima nitko ništa ne sufinancira.
Nadam se da će ovo priopćenje pomoći široj javnosti da upozna realnu sliku stanja u našoj Općini za brigu o djeci predškolskoj uzrasta.
Žepče; 11.02.2025.godine Općinski načelnik Mato Zovko