28.10.2021. godine s početkom u 10:00 sati, u sali OV, održana je 8. redovita sjednica OV Žepče. Sjednici su nazočila 24 od ukupno 25 vijećnika, uz prisustvo predstavnika Centra civilnih inicijativa.
Na samom početku sjednice prisutnim vijećnicima obratila se ravnateljica JU Dom zdravlja sa stacionarom Žepče, dr. Ana Zlovečera Jukić. Ravnateljica je izvijestila prisutne o trenutnoj epidemiološkoj situaciji na prostoru općine Žepče i načinu nabavke medicinskog kisika. Nabavka medicinskog kisika u vrijeme pandemije gotovo je bila u potpunosti onemogućena, zato što je samo jedan dobavljač imao dozvolu Agencije za lijekove, za prodaju takve vrste kisika, a koji nije mogao podmiriti potrebe koje su u tom trenutku postojale za medicinskim kisikom. Ravnateljica je na kraju izlaganja zaključila da Agencija nije pravovremeno omogućila nabavku kisika od drugog dobavljača, te da je na Agenciji najveća odgovornost za probleme nastale u vezi s medicinskim kisikom.
U daljnjem toku sjednice uslijedila su vijećnička pitanja i inicijative, nakon kojih je predložen sljedeći Dnevni red:
- Informacija o financijskoj reviziji općine Žepče za 2020. godinu
- Financijsko izvješće općine Žepče za period siječanj-rujan 2021. godine
- Prijedlog Odluke o srednjoj školi
- Prijedlog Odluke o promjeni statusa nepokretnosti
- Prijedlog odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom K.O. Golubinja
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Dževada Hrnjića, Ante Tokića i dr.
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Fatime Huseinagić Kulašin.
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Namika Malićbegovića, Aide i Fuada Šečića.
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu JP „EP HZHB“ d.d. Mostar, poslovnica Elektro Žepče.
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Amre Mandura.
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Stjepana Jurića.
Dvanaesta točka dnevnog reda je povučena, budući da je podnositelj zahtjeva odustao od parcijalne izmjene.
Dnevni red je usvojen jednoglasno.
Prva točka dnevnog reda Informacija o financijskoj reviziji općine Žepče za 2020. godinu je usvojena jednoglasno. Informacija je stavljena na dnevni red kao jedna od točaka odlukom Općinskog načelnika, kako bi se povećala transparentnost rada Općine. Revizori su svojim izvješćem dali ukupno sedamnaest preporuka, koje bi trebalo implementirati u narednom periodu, a na rad Općine su dali mišljenje s rezervom. Revizori su vršili pregled stanja ukupno šest mjeseci. Općinski načelnik Mato Zovko obratio se prisutnima i obrazložio određene preporuke koje su definirane u spomenutom dokumentu. Načelnik je pojasnio da niti revizori nisu imali konkretna rješenja za neke od preporuka, budući da nisu odgovorili na pitanja vezana za rješavanje preporuka, te da nisu usvojili primjedbe koje je općina uputila prema revizorskom timu, a vezano za preporuke. Nakon Načelnika, prisutnima se obratio i Namik Malićbegović, pomoćnik općinskog načelnika za gospodarstvo i financije, koji je objasnio što je Općina već učinila po pitanju svih spomenutih sedamnaest preporuka koje su naveli revizori i ustvrdio da je Služba već formirala radnu grupu koja radi na njihovom rješavanju, te da je već primijenila oko 75% preporuka, bez obzira na to što revizori nisu nikada odgovorili na komentar službe o Nacrtu Informacije. Predsjednik OV Edin Šišić definirao je zaključak da se prima k znanju Izvještaj o financijskoj reviziji općine Žepče za 2020 godinu, te da se usvaja plan za otklanjanje nedostataka uz obavezu izvještavanja OV o implementaciji plana. U Raspravi su još sudjelovali vijećnici: Gordana Ćurić, Muhamed Čolić, Goran Jurić i Helmedin Kulašin.
Druga točka dnevnog reda Financijsko izvješće općine Žepče za period siječanj-rujan 2021. godine, obrazložena je od strane pomoćnika općinskog načelnika za Gospodarstvo i financije Namika Malićbegovića. Prihodi općine Žepče za spomenuto razdoblje iznose 78% od planiranog iznosa predviđenog za period od godinu dana. Prihodi su premašili planirani iznos sredstava za 3%. Rashodi iznose 71% od planiranih rashoda na godišnjoj razini što je za 4% manji rashod od planiranoga. Financijsko izvješće je usvojeno s 21 glasom za i 3 glasa protiv.
Prijedlog Odluke o srednjoj školi treća je točka dnevnog reda koja je izazvala najviše rasprave između vijećnika. Pomoćnik općinskog načelnika za Opću upravu i društvene djelatnosti Ilija Barešić istakao je činjenicu da je Skupština ZDŽ prenijela Općini Žepče nadležnost u provođenju osnovnog i srednjeg obrazovanja, no sve do sada Općina Žepče je nastavni proces organizirala po Županijskom zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju. Usvajanjem Odluke o srednjoj školi, Općina Žepče je dobila svoj vlastiti pravni akt za provođenje nastavnog procesa, a čije je donošenje i usvajanje potaknuto nedostatcima koje je imao Županijski zakon, budući da Općina Žepče ima niz specifičnih nastavnih procesa, u odnosu na druge općine. Ovom Odlukom, Općina Žepče kao osnivač, dobiva zakonski okvir za provođenje obrazovnog procesa, koji će se poštivati od strane svih sudionika u obrazovnom procesu. Prijedlog Odluke o srednjoj školi su uz djelatnike Službe za opću upravu i društvene djelatnosti kreirali su i svi relevantni sudionici obrazovnog procesa, što mu daje poseban legitimitet. U raspravi vezano za ovu točku sudjelovali su: Elvis Botić, Ivica Penić i Helmedin Kulašin. Treća točka dnevnog reda usvojena je s 20 glasova za i 4 glasa protiv.
Sve ostale točke dnevnog reda su kritički razmotrene, te su iste također usvojene.