U srijedu, 27.4.2022. godine u Centru poslovnih kompetencija RAŽ- a u Bistrici, u organizaciji Razvojne agencije Žepče, upriličena je 1. stakeholder radionica koja je organizirana u sklopu projekta „Enhancement of competitiveness of transnational business competence centersand networks – centrikomNET“/„Povećanje konkurentnosti transnacionalnih centaraposlovnih kompetencija i mreža – centrikomNET“.
Tema radionice je bila „Povećanje produktivnosti i konkurentnosti poljoprivrednog sektora modernizacijom i primjenom novih tehnologija“. Cilj radionice bio diskutirati s relevantnim akterima iz o osnovnim preduvjetima razvoja i održivosti sektora poljoprivrede, sa naglaskom na voćarstvo u regiji Žepče, Zavidovići, Maglaj, Usora i susjednim područjima, te dati preporuke o mogućnostima unapređenja postojeće proizvodnje i primjene novih inovativnih modela u sektoru agrobiznisa.
Događaju su prisustvovali načelnik općine Žepče Mato Zovko, direktorica Razvojne agencije Žepče Branka Janko, menadžeri projekta „centrikomNET ispred RAŽ-a, profesor na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banja Luci prof.dr. Miljan Cvetković, predstavnici poduzeća Pinova iz Čakovca, direktor Zoran Lovrek i mag.ing.agr. Tomislav Dvorski ,predstavnici Fruit Security GmbH iz Austrije, Nebojša Stanišljević zastupnik za BiH i ing.agr. Christian Wolf, predstavnici ministarstva za poljoprivredu ZDK, predstavnici općina Zavidovići i Usora, visokoškolskih ustanova, udruženja i zadruga, poljoprivredni proizvođači i kompanije koji posluju u sektoru poljoprivrede te agronomi.
Podsjećamo, projekt „centrikomNET“ je nastavak projekta „competenceNET,“ a implementiraju ga Općina Stari Jankovci u svojstvu vodećeg partnera, s partnerima Razvojnom agencijom Žepče, Općinom Tovarnik, Unijom poslodavaca Crne Gore i Centrom kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj Vinkovci. Razvojna agencija Žepče, kao jedan od partnera na projektu „centrikomNET“ radi na uspostavi demonstrativno edukativnog polja (DEP-a) koje se nalazi u blizini Centra poslovnih kompetencija u općini Žepče.
Veći dio projekta „centrikomNET“ je fokusiran na uspostavu DEP-a i pratećih usluga za sektor agrobiznisa, a koje imaju za cilj razvoj i jačanje konkurentnosti ovog sektora kao i osigurati dugoročnu infrastrukturu za pružanje usluga poljoprivrednicima. Agrometeorološke stanice koje će biti dio DEP-a će omogućiti uspostavu prognostičkog sustava za pružanje preporuka poljoprivrednim proizvođačima.
Cilj stakeholder radionice je kroz prezentacije i interakciju predavača i sudionika spoznati koji su osnovni preduvjeti razvoja i održivosti sektora poljoprivrede, s naglaskom na voćarstvo u regiji Žepče i susjednim općinama, istaknula je direktorica Razvojne agencije Žepče Branka Janko.
„Svjesni smo da poljoprivreda nije i ne može biti dominantna izvor sredstava za život. Međutim nama je upravo razvoj poljoprivrede i sektor agrobiznisa veliki izazov. Kako da poljoprivredu stavimo na mjesto da postane prosperitetna alternativa našemu stanovništvu koje živi od iste i da je iz hobi poljoprivrede pretvorimo u održivu poljoprivredu. U narednom periodu moramo tražiti odgovore kako da dobijemo prosperitetne farme, gazdinstva i poljoprivrednike, kako da povećamo produktivnost u poljoprivredi kao mjeri za održivost poljoprivrede. Važno pitanje je provedba Agende 20-30 koja zagovara održivu i pametnu poljoprivredu, u okviru koje ćemo na pravi način koristiti resurse i sredstva za zaštitu kultura, izbjegavati prekomjerno korištenja pesticida što nam je prioritet. Zatim povezivanje poljoprivrednika sa stručnjacima koji će doprinijeti novim znanjima i vještinama koji će sve zajedno doprinijeti produktivnosti poljoprivrednika kao pojedinca a potom i poljoprivrednih farmi poduzeća. To je krajnji cilj Razvojne agencije Žepče da kroz ovaj Centar kompetencija, kada govorimo poljoprivredi i poljoprivrednoj proizvodnji, radimo i u budućnosti“, istaknula je između ostalog direktorica Janko.
Načelnik općine Žepče u svom govoru istaknuo je važnost sudjelovanja u realizaciji međunarodnih projekata te istaknuo da je općina Žepče među rijetkim općinama u BiH općina koja realizira tri međunarodna projekta. Načelnik Zovko se zahvalio Razvojnoj agenciji i općinskoj administraciji na realizaciji svih međunarodnih projekata, te izrazio nadu da će uskoro biti otvoreni i fondovi Europske unije u BiH koji će omogućiti realizaciju mnogobrojnih projekata koji će biti usmjereni upravo na razvoj poljoprivrede.
„Ja sam uvjeren da će ovaj projekt i današnja radionica biti na korist poljoprivrednim proizvođačima prije svega voćarima istaknuo je načelnik Zovko.
Radionicom je moderirao profesor na poljoprivrednom fakultetu univerziteta u banja luci . dr. Miljan Cvetković koji je u svom uvodnom izlaganju nazočne upoznao s trenutnim stanjem sektora poljoprivrede i voćarstva u BiH.
Tijekom predavanja profesor Cvetković se referirao na probleme u voćarskoj proizvodnji. Kroz prezentaciju je kroz detaljnu analizu dao dogovore što je to ono što muči sve u voćarskoj proizvodnji u BiH.
Tijekom radionice upriličena je prezentacija projekta“centrikomNET“, a isti je prezentirao projekt menadžer Jugoslav Sarajlić.
„Korisnici u sve tri zemlje, BiH , Crnoj Gori i Hrvatskoj imaju koristi od rada sve i jednog Centra poslovnih kompetencija“ istaknuo je između ostalog Sarajlić koji je naglasio da sve aktivnosti koje se organiziraju je plod rada na terenu i slušanja potreba naših poljoprivrednika koji su izrazili potrebu upravo za ovim znanjima potrebnim aktivnostima, radionicama i edukacijama.
Marijana Zovko, menadžerica za poljoprivredni razvoj, prezentirala je demonstrativno edukativno polje –DEP koje je uspostavljeno u okviru Centra poslovnih kompetencija RAŽ.
Tijekom prezentacije menadžerica Zovko je istaknula da je DEP uspostavljen na površini od 0,3 ha i da sadrži voćne vrste koje su najzatupljenije na području općine Žepče i za kojima je iskazana potreba za savjetodavnim uslugama od strane poljoprivrednih proizvođača. Sadrži ukupno 16 voćnih vrsta s oko 120 različitih sorti. Voćnjak posjeduje kompletnu infrastrukturu sa sustavom za navodnjavanje, protugradnim mrežama, antifrost sistemom, agrometeorološkim stanicama kao i mehanizaciju i opremu za održavanje.
U okviru projekta su nabavljene i 4 agrometeorološke stanice koje će biti postavljene na četiri različite lokacije na području općine Žepče i omogućiti će uspostavu prognostičkog sustava za pružanje preporuka poljoprivrednim proizvođačima.
„Osnovni cilj ovakve vrste savjetodavnih usluga je da poljoprivrednim proizvođačima osiguramo relevantne informacije i savjetodavnu podršku pomoću kojih će oni na datoj lokaciji, u određenim uvjetima proizvodnje, korištenjem optimalnim mjera zaštite i gnojidbe, minimalnom, ciljanom i planskom upotrebom pesticida, odabirom najboljih vrsta i sorti pogodnih za određeno područje ostvariti maksimalan prinos i kvalitetu proizvoda, kako bi ih kao takve mogli plasirati na tržište kao konkurentan proizvod i za njih dobiti dobru cijenu otkupa.
Davanje preporuka također ima za cilj ima primjenu ciljanog korištenja pesticida na projektnom području te posljedično zaštitu okoliša. Osim toga plan je ojačati kapacitete pružatelja usluga unutar sektora kao i podići svijest među poljoprivrednicima o prednostima održive poljoprivredne proizvodnje“, istaknula je Zovko i podsjetila da će ovaj ogledni voćnjak biti na raspolaganju svim poljoprivrednicima, posebice zadrugama, udruženjima, obrazovnim institucijama s akcentom na suradnju s KŠC Don Bosco Žepče koju u okviru TOŠ ima i odjel agroturističkog smjera koji na ovom mjestu mogu realizirati dio praktične nastave.
Projektom će se uspostaviti dva demonstracijsko edukativna polja, jedno u Republici Hrvatskoj (Općina Stari Jankovci) a drugo u Bosni i Hercegovini (Općina Žepče).
Tijekom radionice nazočni su imali priliku se upoznati s iskustvima iz prakse sa oglednog polja u sklopu Eksperimentalno- edukativnog centra Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta iz Banja Luke, a iskustva je prezentirao prof. dr. Miljan Cvetković.
Agrometreološka rješenja kao neophodni element u poljoprivrednoj proizvodnji govorio je predstavnik poduzeća Pinova d.o.o. Čakovec, a o učinkovitosti sistema protivgradnih mreža u zaštiti od tuče i ožegotina govorili su predstavnici poduzeća Fruit Security GmbH iz Austrije Nebojša Stanišljević i Christian Wolf.
Zaključak radionice je bio da poljoprivrednici i potporne institucije moraju zajedničkim snagama doprinositi razvoju i unapređenju sektora poljoprivrede, raditi na modernizaciji proizvodnje, uvođenju novih inovativnih rješenja, a sve u cilju razvoja i povećanja konkurentnosti ovog sektora.